Návrhy bytových interiérů se týkají kompletního řešení obytného prostoru, ať už využíváte rodinný dům nebo byt v bytovém domě. Designéra můžete požádat o návrh celkové koncepce bydlení, anebo pouze dílčí části, například dětského pokoje. Dětský pokoj vyžaduje odlišný přístup od ostatních bytových prostor, jde hlavně o to, že děti nejsou dospělé, neustále se vyvíjí, potřebují péči a pozornost nás, dospělých, a jejich pokoj je pro ně zázemím, asi jako pro nás celý byt či dům.
Každé dítě, aby bylo spokojené, a mohlo mít také dobré pracovní (školní) výsledky, musí se cítit ve svém pokoji v bezpečí, musí jej to tam bavit a musí si tam chtít i hrát. Pokud neustále ze svého pokojíku odbíhá jinam, protože se tam necítí příjemně, je třeba něco změnit. A k tomu by mohl přispět i návrh bytového designéra.
Designér se může zaměřit na to, co vás nejvíce zajímá, a může vám i sám ze své vlastní zkušenosti nabídnout něco, s čím jste se dosud nesetkali. Týká se to podlahových krytin, nábytku, svítidel, malby, stínící techniky či bytových dekorací. Designéři pracují s několika ukazateli najednou:
Prostorový vjem – jak na vás působí bytové vybavení, co se týče jeho velikosti, uspořádání a rozmístění. Někdy stačí přeházet předměty v pokoji a budete mít zcela odlišný pocit, v porovnání se stávajícím řešením. Dokázat si takto pohrát s nábytkem není jednoduché, ale je to jedna z klíčových věcí, které designéři znají, a s nimiž operují.
Sladění a kontrasty barev – děti jsou velmi citlivé na barvy a tomuto tématu musíte věnovat maximální pozornost, jinak se vám to může vymstít celé rodině. Dejte tu přednost barvám světlým a pastelovým a vyhýbejte se všem odstínům šedé a barvě černé.
Funkčnost a praktičnost – dětský pokoj by měl být sice hezký a útulný, ale není to muzeum, kam se jdete jen podívat na vystavené exponáty. Děti si tu budou hrát, učit se do školy a připravovat domácí úkoly.