Co vám přinesou FVE panely na střeše

By
0


Raketový růst cen energií na energetických burzách odstartoval i obrovský zájem o fotovoltaiku. Řada zájemců o tyto technologie se informovala o jejich výhodách a možnostech, které nabízí, a nechala si instalovat na střechu FVE panely. Co tím vlastně získáte a jaké s nimi máte možnosti?

fotovoltaická elektrárna

Úspora financí – to nejpodstatnější, co vás bude na fotovoltaice zajímat, je úspora financí v souladu s výdaji, které souvisí s její životností a údržbou. Bude vás zejména zajímat, jak dlouho vám vydrží spolehlivě pracovat střídač, jak dlouho poběží baterie, a kolik vás bude stát jejich výměna. Slunce sice dodává svou energii zdarma, ale zařízení něco stojí a musí se vám to také vyplatit. Měli byste také mít patřičný odběr elektřiny, aby měla instalace zařízení vůbec smysl.

Ostrovní systém – jednou ze zásadních předností tohoto řešení jsou i zcela nezávislé a soběstačné ostrovní systémy. Jsou to zařízení, s nimiž lze vyrukovat na jakoukoli stavbu či libovolný pozemek s dostatkem slunečního svitu, aniž byste byli nuceni být připojeni k rozvodné soustavě. Vyplatí se to zejména v rekreačních chatových oblastech, kde není zavedena elektřina a případně další inženýrské sítě.

fotovoltaické panely

Ohřev vody – fotovoltaika dokáže i ohřívat vodu v bojlerech, v bazénech nebo v topných systémech, tímto způsobem lze docílit významných úspor financí v rodinných rozpočtech, a zvláště pak kombinace FVE panelů s krbovým vytápěním umožňuje docílit skutečně minimálních nákladů na energie. Uvědomte si, že vytápění a využívání elektrické energie jsou většinou největší položkou, kterou musíte každý měsíc uhradit v rámci inkasních zálohových plateb.

Státní dotace – na fotovoltaiku lze získat i státní dotaci, ovšem musíte dodržet jisté podmínky, například je zapotřebí, aby zařízení pracovalo alespoň na tři čtvrtiny svého maximálního výkonu po dobu deseti let.