Z Českých Budějovic proti proudu Vltavy

By
0


Když se seznámíte s někým na Internetu a konverzujete spolu na dálku, můžete zabrousit do celé řady témat. Jedním z nich je i cestování a znalost regionálních oblastí naší země, kam patří i Jižní Čechy. Jihočeskou metropolí jsou České Budějovice a znáte-li to tam velmi dobře, ale ta, se kterou se na dálku bavíte, nikoli, co byste jí mohli o tomto zajímavém koutu naší vlasti prozradit ještě před tím, než jí doporučíte kontakt na ubytování na okraji města?

plavba po Vltavě

Vydejte se proti proudu Vltavy až k Lipenské přehradě – kouzlu horního toku Vltavy propadne snad každý, koho do těchto míst někdo přitáhne například na vodácké putování. Tentokrát byste to ale mohli vzít z opačného konce a ke všemu nikoli v kánoi, ale na kole. Podél řeky vede řada cyklostezek a ty nejzajímavější začínají u Boršova nad Vltavou a pokračují ke zřícenině hradu Dívčí Kámen. Odtud vám doporučujeme vystoupat k Třísovu, odkud je fantastický výhled do Českobudějovické pánve, a budete si tu připadat jako v pohádce.

pohled na Lipno

Trasa proti proudu řeky dále směřuje ke klášteru Zlatá Koruna, kde se v minulosti pořádaly velmi oblíbené folkové koncerty, například tu velmi rád a s láskou vystupoval Pavel (Žalman) Lohonka, Českobudějovický rodák. Vyslechnout si tu jeho skladby zavánělo romantikou, ke které tamní krajina přímo svádí.

Další trasu byste mohli zvládnout v rychlém sledu, ale nezapomeňte, že jde o frekventovanější silnici, a tak pozor na předjíždějící automobily. Mohl by se vám zalíbit pohled na kemp v Branné a vyhlášené tábořiště U Fíka a pak pochopitelně i na majestátní hrad Rožmberk, s pěticípou rožmberskou růží v erbu. Od hradu je to po silnici jen malý kousek k herbertovskému jezu s cvičnou peřejí, která prověřuje schopnosti vodáků, co se tudy plaví, a pak už vás přivítá klášter Vyšší Brod s malebným náměstím, situovaným do prudkého svahu. A až budete dnešní cyklovýlet hodnotit, zajděte do místního pekařství, možná, že se tam stále pečou ty vynikající makové záviny, kde je máku víc, než těsta.